IgG-медиирана хранителна непоносимост от гледна точка на основаната на доказателства медицина

Без съмнение храната е важен аспект от нашето физическо и психическо здраве. Храната, която ядем, оказва значително влияние върху нашето здраве и развитието на болести. Хранителните продукти могат не само да допринесат за нормален живот и по-леко протичане на заболяванията, но и да предизвикат хронични възпалителни процеси в тялото ни, да причинят хронични заболявания (най-известното от тях е цьолиакия) и дори да доведат до анафилактичен шок. Анафилактичният шок е анормална реакция на имунната система към безвреден протеин, чиято основна роля играе IgE. Днес хроничният възпалителен процес, който може да бъде предизвикан от храната, не е достатъчно проучен. Определянето на специфичен IgG за храните  може да бъде най-добрият маркер за идентифициране на храни, които причиняват хронично възпаление. Именно елиминационните диети, базирани на резултатите от изследванията на IgG, значително подобряват протичането на редица хронични заболявания.

Има ли нови доказателства за ролята на IgG-медиирания имунен отговор в развитието на хранителна непоносимост?

Нови научни публикации показват, че IgG може също да участва в анафилаксия. Изглежда обаче, че са необходими по-големи количества антигени и антитела, отколкото в случая с IgE. Предположението, че IgG представлява „нормална“ реакция без клинично въздействие, трябва да се отхвърли дори при алергия тип 1. Някои автори показват, че изотиповете IgG и IgA са значително открити при три алергични състояния, дори при липса на IgE. Всички алергични пациенти, включително тези само с IgG и IgA антитела, показват значително подобрение на симптомите и нива на специфични антитела за говеждо месо са били значително намалени в резултат на диета, която изключва този продукт. Специфични IgG и IgA антитела съществуват заедно с IgE антитела в кръвния серум на алергични пациенти и са значително свързани с клиничния ход на алергичните заболявания, особено астмата. Вероятно IgG-медиираните реакции причиняват предимно по-леки реакции при хората. Освен това тези реакции могат да се появят със закъснение във времето. Известен факт, че храната се абсорбира от чревната лигавица. Това ще разреди антигена и реакцията ще стане зависима от дозата – феномен, наблюдаван при консумация на храни, към които човек има IgG антитела.

Противоречие между IgG и IgG4

Няколко автори са описали разликата между IgE-медиирана хранителна алергия и забавен тип IgG-медиирана хранителна алергия. IgG е разделен на 4 подкласа, IgG1, IgG2, IgG3 и IgG4. IgG4 се свързва с алергия тип 1 и може да се счита за антидот на IgE. IgG4 не опсонизира антигена и не активира комплемента. IgG4 е изчистващо антитяло, което не причинява възпаление. IgG1, IgG2 и IgG3 имат опсонизиращи свойства и са в състояние да активират комплемента, необходим за възпалителна реакция. IgG4 не се препоръчва за откриване на нежелани хранителни реакции, както е посочено в позицията на EAACI. IgG4 присъства в кръвта в много по-ниски концентрации от другите подкласове. Чувствителността на тестовете за хранителна чувствителност IgG4 е предназначена да открива само много високи нива на IgG4. Това е важно, тъй като ниските стойности на IgG4 не са важни, но по-високите стойности на IgG4 могат да генерират хистамин, което може да доведе до псевдоалергични симптоми при пациенти с ниска DAO активност. Затова е препоръчително да избягвате и тези продукти.

Аргументи, представени от дружества по въпроси на алергии

Заявленията и коментарите, направени в множество публикации, са подвеждащи, тъй като всички те се отнасят до алергия тип 1. Никой в областта на IgG тестовете не говори за алергия тип 1. Направените изявления са верни за алергия тип 1, но не и за забавена алергия.

Не всички IgG-позитивни продукти предизвикват специфични симптоми 

Основната критика, повдигната във всички статии, в които се отрича значението на IgG, е, че не всяка положителна реакция на IgG води до симптом. Поради това тези реакции често се класифицират като “неспецифични” или “фалшиво положителни”. Между другото, тези твърдения са валидни и за златния стандарт при алергиите от тип 1 – IgE. Не всеки положителен IgE се свързва автоматично със симптоматична алергична реакция. Ако приемем, че използваната тестова система няма технически причини за такива фалшиво положителни резултати и че наличието на открития IgG е реално, този резултат трябва да получи същото внимание, както всяка храна, която предизвиква специфичен симптом. Можем да видим, че всяка IgG-положителна храна е отговорна за задържане на вода, което е признак на възпалителна реакция. Друга критична точка е, че елиминационните диети, водени от IgG, водят до елиминиране на твърде много храни, което води до недохранване и недостиг на микроелементи. Поради това съществуват специфични препоръки за въвеждането на храни, към които са открити IgG антитела:

  1. Ротационна диета: всеки човек трябва да сменя храната на всеки 4-5 дни, т.е. да яде една и съща храна само на всеки 5-ти ден. Това автоматично означава, че той или тя трябва да яде различни храни всеки ден, като по този начин се избягват монотонните диети и недохранването. Среднодневната западна диета по дефиниция е по-монотонна от ротационната диета.
  2. След 3-месечна диета, когато имунната система се стабилизира и възпалението намалее, започваме да въвеждаме отново храни една по една (тест за предизвикателство), за да установим кои са храните, които предизвикват определени симптоми. Този принцип се прилага и при IgE-медиираните алергии и е окончателното потвърждение на клинично значима алергия.

Очевидно е, че след преминаването на чревната бариера реакцията между антигена и антитялото (IgG) ще доведе до образуването на имунен комплекс и че този имунен комплекс ще бъде разрушен от имунните клетки. В повечето случаи това ще се случи циркулаторно и няма да предизвика никакви специфични симптоми, освен задържане на вода. Някои автори са доказали провъзпалителния ефект на смесените ястия. При някои хора това ще доведе до намаляване на инсулиновата чувствителност, което в дългосрочен план може да доведе до инсулинова резистентност и свързаните с нея проблеми с теглото. Влиянието на хроничното нискостепенно възпаление върху инсулиновата резистентност и затлъстяването е широко документирано от много автори.

На практика може да се види, че при проблеми с теглото всеки положителен продукт има значение. В случай на конкретен симптом, в повечето ситуации само 1 или 2 храни са били отговорни за симптома. Също така може да се види, че определена храна, която е била положителна и не е предизвиквала симптоми по време на тестването, след известно време става значима, предизвиквайки нов симптом.

Ако храните се консумират редовно, рано или късно ще се появи хронично възпаление на място и ще доведе до определен симптом. Това обяснява и защо не всяка храна предизвиква определен симптом или един и същ симптом. Това зависи изцяло от индивидуалната предразположеност. Но също така обяснява и общите показатели, които се повлияват положително от елиминирането на IgG. Това зависи от генетиката на пациента, от предишни наранявания или инфекции. Показва също, че храната не е основната причина, а постоянен спусък за възпаление и съпътстващи заболявания при наличие на IgG отговор. Ето защо идентифицирането и избягването на такива храни е изключително важно за възможното лечение.

Неподходящо тълкуване на публикациите

Статиите, цитирани от Дружеството на алерголозите, за да докажат несъщественото значение на IgG, се отнасят изключително за алергии тип 1. Много малък брой публикации се основават на научна работа върху IgG-медиирания имунен отговор. Нито една публикувана научна статия не подкрепя твърденията, направени от Дружеството на алерголозите. Всички твърдения са противоречиви и представляват лични мнения на отделни лица без никаква подкрепа от научни изследвания. Повтарят се стари мнения на някои медицински дружества, които са опровергани през последните години, и се отнасят изключително за алергия тип 1. В научния дебат трябва да се вземат предвид и всички публикувани статии в полза на IgG, които станаха многобройни през последните години. Те предоставят все повече доказателства за ролята на IgG в храненето при IBS, възпаления и хипертония, мигрена, респираторни заболявания, болест на Крон (37), поведенчески проблеми като шизофрения и астма.

Защо препоръчваме да изберете FOX тест?

  • Нанотехнологии
  • 286 хранителни антигени от 13 групи храни
  • Основните продукти, консумирани в нашата страна и в света
  • За анализа се използва кръвен серум
  • FOX се използва за:

– изясняване на хранителния статус

– да следи за спазването на хранителния режим

– в случай на имунологично обусловена непоносимост към храни

– за диагностициране на чувствителност към храни

– в случай на синдром на пропускливите черва

Обикновено основната причина за сегашните спорове е, че алергологичните дружества бъркат изследването на специфичния общ IgG с изследването на IgG4, който се счита за неподходящ за алергични заболявания. В повечето публикации за изследване на алергиите IgG4 се използва като маркер. Както е описано по-горе, основните показания за изследване на общия специфичен IgG не са класическите алергични заболявания, а хроничните възпалителни заболявания, при които не се препоръчва успешно медикаментозно лечение. Критично важно е също така да се отбележи, че публикациите на алергологичните дружества не разглеждат тази тема от научна гледна точка, като се позовават на статии “за” и “против”, а само на публикации “против”, които в повечето случаи дори не са научни статии. Друг проблем е, че надеждността на някои от предложените IgG тестове не е била последователна в миналото. Разбира се, за пълното им приемане от медицинската общност са необходими още изследвания.

Източници:

  1. Mouse and human neutrophils induce anaphylaxis. Jönsson F, Mancardi DA, Kita Y, Karasuyama H, Iannascoli B, Van Rooijen N, Shimizu T, Daëron M, Bruhns P. J Clin Invest. (2011) Apr 1; 121(4): 1484-96
  2. Basophils play a pivotal role in immunoglobulin-G-mediated but not immunoglob- ulin-E-mediated systemic anaphylaxis. Tsujimura Y, et al. Immunity. (2008);28(4):581–589
  3. Pathways of anaphylaxis in the mouse. Strait RT, Morris SC, Yang M, Qu XW, Finkelman FD. J Allergy Clin Immunol. (2002);109(4):658–668.
  4. IgG-mediated systemic anaphylaxis to protein antigen can be induced even under conditions of limited amounts of antibody and antigen. Ishikawa R, Tsujimura Y, Obata K, Kawano Y, Minegishi Y, Karasuyama H. Biochem Biophys Res Commun. (2010) Nov 26;402(4):742-6.
  5. Anaphylaxis: lessons from mouse models. Finkelman FD. Department of Medicine, Cincinnati Veterans Affairs Medical Center, Ohio, USA. J Allergy Clin Immunol. (2007) Sep; 120(3): 506-15
  6. Testing for Food Reactions : The Good, the Bad, and the Ugly Gerard E. Mullin, Kathie M. Swift, Liz Lipski, Laura K. Turnbull and S. Devi Rampertab. Nutr Clin Pract (2010) 25: 192
  7. Immunologie, textbook Charles Janeway, Paul Travers, Mark Walport, Mark Shlomchick, Spektrum akademischer Verlag 5th edidtion (2002) 388-389 ISBN 3-8274-1079-7
  8. Inhibition of complement activation by IgG4 antibodies. Van der Zee JS, van Swieten P, Aalberse RC. Clin. Exp. Immunol. (1986) May: 64 (2):415-22
  9. Immunoglobulin G4: an odd antibody. Aalberse RC, Stapel SO, Schuurman J, Rispens T. Clin Exp Allergy, (2009) 39 (4):469-77.
  10. Testing for IgG4 against foods is not recommended as a diagnostic tool: EAACI Task Force Report. Steven O. Stapel , R. Asero , B. K. Ballmer-Weber 3 , E. F. Knol , S. Strobel, S. Vieths , J. Kleine-Tebbe Allergy (2008) 63:793–796
  11. Nahrungsmittelunverträglichkeit (Histamin Intoleranz) [Taschenbuch] Grace M. D. Abbot; Camille Lieners; Isabella Mayer; Albert Missbichler; Markus Pfisterer; Helmut Schmutz (2006) ISBN: 3950228705
  12. Keine Empfehlung für IgG und IgG4-Bestimmungen gegen Nahrungsmittel. Leitlinie der Deutschen Gesellschaft für Allergologie und klinische Immunologie (DGAKI), des Ärzteverbandes Deutscher Allergologen (ÄDA), der Gesellschaft für Pädiatrische Allergologie und Umweltmedizin (GPA), der Österreichischen Gesellschaft für Allergologie und Immunologie (ÖGAI) und der Schweizerischen Gesellschaft für Allergologie und Immunologie (SGAI) nach Übernahme des Task Force Report der European Academy of llergology and Clinical Immunology (EAACI). Kleine-TebbeJ,ReeseI,Ballmer-WeberBKetal Allergo J (2009)18:267– 273
  13. Unproven diagnostic procedures in IgE-mediated allergic diseases. Niggemann B, Gruber C Allergy (2004) 59:806–808
  14. In-vitro Allergiediagnostik. Leitlinie der Deutschen Gesellschaft für Allergologie und Klinische Immunologie (DGAKI) unter Beteiligung des Ärzteverbandes Deutscher Allergologen (ÄDA), der Gesellschaft für Pädiatrische Allergologie und Umweltmedizin (GPA) und der Deutschen Dermatologische Gesellschaft (DDG). Renz H, Biedermann T, Bufe A et al Allergo J (2010)19:110–128
  15. Allergenfamilien und molekulare Diagnostik IgE-vermittelter Nahrungsmittelallergien: von der Theorie zur Praxis. Kleine-TebbeJ, MeißnerAM, JappeU, HeroldDA Allergo J (2010)19:251–263
  16. Meat-specific IgG and IgA antibodies coexist with IgE antibodies in sera from allergic patients: clinical association and modulation by exclusion diet. Calderon TE, Ferrero M, Marino GM, Beltramo D, Rabinovich GA, Romero MD. J.Biol.Regul.Homeost.Agents (2010) Jul-Sept: 24 (3): 261-71
  17. In-vitro-Diagnostik und molekulare Grundlagen von IgE-vermittelten Nahrungsmittelallergien. Leitlinie der Deutschen Gesellschaft für Allergie und Klinische Immunologie (DGAKI), des Ärzteverbandes Deutscher Allergologen (ÄDA) und der Gesellschaft für Pädiatrische Allergologie und Umweltmedizin (GPA), der Österreichischen Gesellschaft für Allergologie und Immunologie (ÖGAI) und der Schweizerischen Gesellschaft für Allergologie und Immunologie (SGAI). Kleine-TebbeJ, Ballmer WeberB,BeyerKetal Allergo J (2009)132–146
  18. Bioresonanz – diagnostischer und therapeutischer Unsinn. Stellungnahme der Fachkommisssion der Schweizerischen Gesellschaft für Allergologie und Immunologie (SGAI) zu den Bioresonanz- und Elektroakupunkturgeräten zur Diagnostik und Therapie von (vermeintlichen) Allergien. WüthrichB, FreiPC, BircherAJetal. Akt Dermatol (2006)32:73–77
  19. Sinnlose Allergietests. Eine Stellungnahme der Fachkommission der Schweizerischen Gesellschaft für Allergologie und Immunologie (SGAI) zur IgG/IgG4-Bestimmungen gegen Nahrungsmittel. WüthrichB,FreiPC,BircherAJetal Allergologie (2005) 465–468
  20. Sinnlose diagnostischeTestsund Therapieverfahren in der Allergologie – ein zunehmendes Problem. Wüthrich B Dermatology (2010) 16:103–118
  21. AllergenspezifischeT-Zell-Antwortbei Ekzemkrankheiten (Habilitationsschrift). Werfel T. (2000) Fortschritte der Allergologie und Immunologie. Dustri, Deisenhofen München
  22. Increase in intra- nuclear nuclear factor kappaB and decrease in inhibitor kappaB in mononuclear cells after a mixed meal: evidence for a proinflammatory effect. Aljada A, Mohanty P, Ghanim H, et al. Am J Clin Nutr (2004); 79:682–690.
  23. Increase adipose tissue expression of tumor necrosis factor-alpha in human obesity and insulin resistance. Hotamisligil GS, Arner P, Caro JF, Atkinson RL, Spiegelman BM.. J Clin Invest (1995); 95: 2409-2415.
  24. Adipose expression of tumor necrosis factor- direct role in obesity-linked insulin resistance. ) Hotamisligil GS, Shargill NS, Spiegelman BM. .Science (1993); 259: 87-91.
  25. Inflammation and metabolic disorders Hotamisligil GS,Nature, (2006), 444, 860-867 (26) Ungeeignete Testverfahren in der Allergologie J. Kleine-Tebbe. D. A. Herold Hautarzt (2010) 61: 961-966
  26. Food allergy in irritable bowel syndrome: new facts and old fallacies. Isolauri E, Rautava S, Kalliomaki M, (2004) Gut; 53 (10):1391-3
  27. Food elimination based on IgG antibodies in irritable bowel syndrome: a randomised controlled trial. Atkinson W, Sheldon TA, Shaath N and Whorwell PJ. (2004) Gut 53(10):1459-1464.
  28. Treating irritable bowel syndrome with a food elimination diet followed by food challenge and probiotics. Drisko J, Bischoff B, Hall M and McCullum (2006). J of the Am college of Nutrition. Vol25 (6) 514-522
  29. Alterations of food antigen-specific serum immunoglobulins G and E antibodies in patients with irritable bowel syndrome and functional dyspepsia X. L. Zuo, Y. Q. L, W. J. Li, Y. T. Guo, X. F. Lu, J. M. Li and P. V. Desmond Clinical and Experimental Allergy, (2007) 37, 823–830
  30. Dietary Treatment of the Irritable Bowel Syndrome Peter Whorwell, MBChB, MRCP and Richard Lea, BSc, MD, FRCP Current Treatment Options in Gastroenterology (2004), 7:307-316
  31. IgG antibodies against food antigens are correlated with inflammation and intima media thickness in obese juveniles. Wilders-Truschnig M, Mangge H, Lieners C, Gruber HJ, Mayer C and Marz W. (2007). Exp Clin Endocrinol Diabetes
  32. A prospective Audit of food intolerance among migraine patients in primary care clinical practice. Trevor Rees, David Watson, Susan Lipscombe, Helen Speight, Peter Cousins, Geoffrey Hardman, Andrew Dowson. (2005) Headache, Vol 2 No.1 11-14
  33. (34) Food allergy mediated by IgG antibodies associated with migraine in adults. Arroyave Hernandez CM, Echevarria Pinto M, Hernandez Montiel HL. Rev Alerg Mex (2007); 54: 162–168
  34. Diet restriction in migraine, based on IgG against foods: a clinical double-blind, randomised, cross-over trial. Alpay K, Ertas M, Orhan EK, Ustay DK, Lieners C and Baykan B. (2010) Cephalgia 1-9.
  35. Treatment of delayed food allergy based on specific immunoglobulin G RAST testing. Dixon H. (2000). Otolaryngology- Head Neck Surgery Vol 123:48-54
  36. Clinical relevance of IgG antibodies against food antigen in Crohn’s Disease – A double blind cross over diet intervention study S. Bentz, M. Hausmann, S. Paul, W. Falk, F. Obermeier, J. Schölmerich, G. Rogler Digestion (2010);81:252–264
  37. Subunit and whole molecule specificity of the anti-bovine casein immune response in recent onset psychosis and schizophrenia. Severence EG, Dickerson FB, Halling M, Krivogorsky B, Haile L, Yang S, Stallings CR, Origini AE, Bossis I, Xiao J, Dupont D, Haasnoot W, Yolken RH. Schizophr.Res.(2010) May 118(1-3):240-7
  38. Association between bovine casein antibody and new onset schizophrenia among US military personnel. Niehbur DW, Li Y, Cowan DN, Weber NS, Fisher JA, Ford GM, Yolken R. (2011) Schizophr.Res. Mar2. (Epub ahead of print)
  39. Ovalbumin-specific immunoglobulin G and subclass responses through the first 5 years of life in relation to duration of egg sensitization and the development of asthma. Vance, G.H.S., Thornton, C.A., Bryant, T.N., Warner, J.A. and Warner, J.O. Clinical and Experimental Allergy,(2004) 34, (10), 1542-1549.
  40. Effects of a restricted elimination diet on the behaviour of children with attention-deficit hyperactivity disorder (INCA study): a randomised controlled trial. Pelsser LM, Frankena K, Toorman J, et al. Lancet (2011); 377: 494- 503
  41. Lebensmittelunverträglichkeit, Allergie Typ 3 erkennen und richtig behandeln. Hans J. Schwyn, Camille Lieners AT-Verlag, (2009) ISBN-10: 3038004154
  42. L’Immuno-nutrition, se nourir selon son immunité Dominique Rueff Edition Xavier de Guibert (2007) ISBN 978-2-7554-0107-3
  43. Milk protein IgG and igA : the association with milk-induced gastrointestinal symptoms in adults. Anthoni S, Savilahti E, Rautelin H, Kolho KL World J. (2009) Gastroenterol. Oct 21 ; 15 (39) 4915-8
  44. The effect of exclusion of dietary egg and milk in the managment of asthmatic children : a pilot study. Yussof NA, Hampton SM, Dickerson JW, Morgan JB, (2004) J.R.Soc Health 124(2) 74-80
0+
Лаборатории по света
0 млн
Доволни клиенти
0%
Резултат
20+
Години на пазара